TIEDOTE 6.7.2017
Yhdistyksen vuosikokous pidettiin 28.5.2017 klo 12 alkaen Studium Catholicumissa Helsingissä. TT Ilmari Karimies piti puolen tunnin esitelmän väitöskirjansa aiheesta, jonka jälkeen pidettiin sääntömääräinen vuosikokous. Vuosikokouksessa käsiteltiin vuoden 2016 tilinpäätökseen liittyvät asiat ja 2017 toiminnan suunnitteluun liittyvät asiat. Vuoden 2016 tulos jäi 33,10 euroa ylijäämäiseksi. Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin uudelleen Juha Leinonen. Vuonna 2017 jäsenmaksut ovat seuraavasti: varsinaiselta jäseneltä 10 euroa liittymismaksua ja 5 euroa vuosijäsenmaksua, kannatusjäseniltä 0 euroa liittymismaksua ja 15 euroa vuosijäsenmaksua.
Mitä tapahtui vuonna 2016?
Yhdistyksen taustalla on vuonna 2005 perustettu uskojarukous.net-keskustelufoorumi, joka muuttui vuonna 2011 uskojaelama.net-foorumiksi. Yhdistys aloitti toimintansa toukokuussa jatkaakseen yhtäjaksoisesti foorumien satoja tuhansia viestejä käsittänyttä toimintaa. Aiemmat foorumit toteuttivat samaa ekumeenisen keskustelun tavoitetta klassisen kristinuskon hengessä, joka yhdistyksenkin säännöissä on ilmaistu.
Yhdistys hankki käyttöönsä uskojarukous.fi-domainin ja DigitalOcean-palvelusta virtuaalipalvelimen kesäkuussa. Virtuaalipalvelimelle perustettiin Usko ja rukous -keskustelufoorumi, joka oli testauksessa kesä- ja heinäkuussa. Foorumi avattiin laajemmin elokuussa. Vuoden lopussa sillä oli noin 150 rekisteröitynyttä käyttäjää ja ylläpitäjän lisäksi kaksi moderaattoria.
Yhdistyksen menot (yhteensä n. 170 euroa) koostuivat virallisten rekisteröintimaksujen lisäksi domain- ja virtuaalipalvelinmaksuista sekä pankkimaksuista. Yhdistyksen tulot (yhteensä n. 200 euroa) koostuivat jäsenmaksuista ja yksittäisestä lahjoituksesta.
Yhdistys perustettiin 28.5.2016 ja sen säännöt rekisteröitiin 8.6.2016. Vuoden lopussa yhdistyksellä oli 9 jäsentä. Hallitus kokoontui vuoden aikana kaksi kertaa, joista toinen oli sähköpostikokous.
Mitä tehdään vuonna 2017?
Yhdistys aloitti toimintansa vuonna 2016, jolloin perustettiin keskustelufoorumi sivustolle uskojarukous.fi. Keskustelufoorumin ylläpitoa jatketaan vuonna 2017. Domain-nimi hankittiin vuonna 2016 vuodeksi, joten se pitää uudistaa vuonna 2017. Verkkosivustoa kehitetään edelleen lisäämällä sinne toimitettua aineistoa. Vuosikokouksen yhteydessä kuullaan yleistajuinen teologinen esitelmä. Talvella järjestetään teologinen ja ekumeeninen seminaari. Yhdistys hakee erilaisia avustuksia.