Trump ja uskonto

Lisää huolestuttavia uutisia USA:sta aamu-uutisissa:

Trump nimitti korkeimman oikeuden tuomarin, joka kunnioittaa elämää! Todisteena mainittiin, että kyseinen tuomari on kirjoittanut kirjan eutanasiaa vastaan, ja näin toimitus oletti hänen olevan kenties vieläpä jopa sellainen mustapata-konservatiivi, että saattaa taistella aborttiakin vastaan. On se kauheeta.

(aistittavissa oleva Irooooonia valitsemassani sävyssä johtuu puhtaasti siitä, että YLE:n uutisissa asia esitettiin ikäänkuin tuossa valossa )

Trumpin uskonnollinen vakaumus on saattanut vaikuttaa tähän tuomarinvalintaan. Elämän kunnioittamisessa ei mielestäni ole mitään väärää. Mielestäni eutanasiaa ja aborttia saa vastustaa, vaikka en itse esim osaa niitä jokaisessa tapauksessa tuomitakaan.

3 tykkäystä