Kun miettii ison kasan järjellisiä argumentteja läpi ja niiden vasta-argumentteja kristinuskon suhteen, niin eikö älyllisesti rehellistä ole sanoa, että usko ei ole järkevää, eikä järki uskovaa? Usko on Jumalan lahja ja se on ylijärjellinen asia. En siis väitä, että uskossa ei ole mitään järkeä. Mieti vaikka vuosi kaikkea mahdollista kritiikkiä, niin saatat hyvinkin olla samaa mieltä, että usko ei ole järkevää. Mitä ajattelet?
Onko järki uskovaa? Joku ehkä sanoisi, että kun ihmiset Jeesuksen ihmetekojen kautta uskoivat, niin eikö silloin järki jollain tavalla ole uskovaa? Kun Pietari tunnusti Jeesuksen Herraksi, niin hänelle sanottiin: “Tätä ei ole sinulle ilmoittanut liha, eikä veri, vaan minun Isäni, joka on taivaissa.” Usko on Jumalan lahja, ei ihmisen järkeilyn tulos viime kädessä. Näin ajattelen.
Toki ei varmaan palvele Jumalan tarkoitusperiä, jos ihminen ei muuta tee kuin yrittää osoittaa, että usko ei ole niin järkevää tavoitteena se, että se madaltaisi jonkun kynnystä uskoa. Jollekin se voi olla jonkinlainen helpotus loputtomasta pyrkimyksestä tehdä uskosta järkevää ja järjestä uskovaa. Kyllä nykypäivänä varmaan kaivataan sitä näkökulmaa enemmän kuin ennen, että uskossa on jotain järkeä.