Tällaista opetusta on ollut, vaikka kyse on kirkon harkittavasta käytännöstä.
Vanhassa liitossa oli erinäisissä yhteyksissä vaatimus pidättäytyä sukupuolisuhteista. Erityisesti se liittyi Jumalan kohtaamiseen:
Pappi vastasi Daavidille: »Minulla ei ole täällä tavallista leipää, mutta pyhää leipää on, jos vain palvelijasi ovat pysyneet erossa naisista.» Daavid sanoi papille: »Varmasti ovat. Aina kun lähdemme sotaan, on naisiin koskeminen meiltä kielletty, jotta mieheni pysyisivät pyhinä ja puhtaina. Vaikka tämä ei olekaan sotaretki, he ovat tänäänkin täysin puhtaat.» (1 Sam 21:5-6)
Sitten Mooses sanoi kansalle: »Olkaa valmiina ylihuomiseksi. Kukaan älköön koskeko naiseen.» (2 Moos 19:15)
Voidaan sanoa varmasti, että näillä säännöillä oli esikuvallinen merkitys. Vanhan liiton palvelus oli kuva täydellisestä salaisuudesta, joka paljastuu uudessa liitossa. Daavidin voi usein ymmärtää Kristukseksi ja sodan hengelliseksi taisteluksi.
Kirkossa on tulkittu, että pidättäytyminen sukupuolisuhteista ennen ehtoollisen toimittamista on asianmukaista ehtoollisen merkitykseen nähden. Toisaalta säännöt ovat myös muuttuneet ajan myötä.
Paavalihan suosittelee myös aviopareille ajoittaista pidättäytymistä, jotta voisi keskittyä rukoukseen. Tälle on ihan luonnolliset perusteet, joihin voi tutustua Himo ja seksuaalisuus -ketjussa. Kuitenkin jos tällaista hyötyä haluaa, pidättäytymisen olisi syytä kestää vähintään muutamia viikkoja.
Vanhassa liitossahan oli erityisesti korostettu myös sitä, että papin tulee olla riippumaton sukulaisuussuhteista:
Leevistä hän sanoi: – Herra, sinä annoit urimin ja tummimin Leeville, uskolliselle palvelijallesi, jota sinä Massassa koettelit, jonka kanssa sinä kamppailit Meriban vesipaikalla. Hän sanoi vanhemmistaan: »En tunne heitä.» Hän ei myöntänyt veljiään veljikseen eikä lapsiaan lapsikseen. Hän noudatti sinun käskyjäsi, piti kunniassa sinun liittosi. (5 Moos 33:8-9)
Leeviä siis jollakin tavalla koeteltiin siinä, että hänen tulee olla riippumaton.